Dobre zgodbe

Odkrijte, kako naša storitve in programi spreminjajo življenja na bolje, ter spoznajte resnične zgodbe ljudi, ki so bili deležni naše podpore in pomoči.

Ozara Slovenija nacionalno združenje za kakovost življenja

V sodelovanju s Slovensko filharmonijo smo 5. oktobra 2024 pripravili prav poseben koncert za otroke z naslovom Poslušajmo čustva. Oba termina v Dvorani Marjana Kozine v Ljubljani smo razprodali, ambasador dogodka pa je bil Varuh človekovih pravic Republike Slovenije, gospod Peter Svetina.

Program je vseboval klasične skladbe, ki so pripovedovale o različnih čustvih – od veselja in radosti do strahu in žalosti. Dogodek sta povezovala dr. Katarina Habe in Franci Krevh, ki sta z otroki raziskovala vprašanja o čustvih – kaj so, kako jih prepoznamo in kako jih izrazimo. Glasba je postala most med notranjim doživljanjem in skupnim razumevanjem. Koncert je bil več kot le umetniški dogodek – bil je čustveno in izobraževalno doživetje, ki je otrokom pomagalo razvijati čustveno pismenost ter globlje razumevanje sebe in drugih.

(Foto: Miran Juršič)
mag. Bogdan Dobnik, dipl. soc. del, predsednik OZARA Slovenija
Ozara Slovenija nacionalno združenje za kakovost življenja

Društvo Vita za pomoč po nezgodni poškodbi glave

Ena izmed najbolj navdihujočih zgodb je zgodba našega člana Davorja. Po zaključku prilagojenega šolanja je ostal v oskrbi svojih staršev, brez vsakodnevnih aktivnosti, prijateljev in stika z zunanjim svetom. Ker ni imel zadostne podpore, se je pogosto počutil osamljeno in nemočno.


S pomočjo sredstev FIHO smo mu omogočili redno vključitev v različne skupinske aktivnosti in rehabilitacijske storitve. Danes Davor živi kakovostnejše življenje – ponovno je našel družbo, pridobil samozavest in se vključil v dejavnosti, ki so mu bile nekoč pomembne. Njegovo zadovoljstvo in hvaležnost je za nas največje priznanje.

Tina Perko, predsednica Društva Vita za pomoč po nezgodni poškodbi glave
Društvo Vita za pomoč po nezgodni poškodbi glave

Europacolon Slovenija

V letu 2024 nam je po 16 letih delovanja uspelo oblikovati prvo podporno skupino mladih bolnikov z rakom prebavil do 55 let pod vodstvom dr. Vesne Radonjić Miholič, spec. klinične psihologije. Srečanja skupine petih bolnikov so in še vedno potekajo prek Zooma, enkrat do dvakrat mesečno. Na srečanjih delijo tako svoje strahove, dvome, skrbi in bolečine kot tudi zmage, uspehe ter radosti z ljudmi, ki jih resnično razumejo. Sprva nismo dobro vedeli, kako bo šlo, ali nam bo uspelo na daljavo ustvariti varen in topel prostor, kjer se bodo ljudje začutili in povezali, saj bolnike z raki prebavil spremlja veliko stigme, preživetja ob napredovalih boleznih so nizka in mnogi o tem ne želijo govoriti. Rekli smo si, da gremo korak za korakom, in prijetno smo bili presenečeni, kako so se člani ter tudi njihovi partnerji povezali. Skupina je že po nekaj srečanjih postala varno okolje za izražanje čustev – brez strahu pred sodbami lahko govorijo o svojih občutkih, telesnih spremembah, zdravljenju in negotovosti glede prihodnosti.

Ivka Glas, predsednica združenja EuropaColon Slovenija
Ivka Glas