Projekt Društva za KVČB Naj javno stranišče: ker dostop do sanitarij ni razkošje, temveč osnovna človekova pravica
V Fundaciji FIHO si prizadevamo za vključujočo družbo in dostojno življenje za vse posameznike, zato s ponosom podpiramo Društvo za kronično vnetno črevesno bolezen (Društvo za KVČB) in njihov izjemno pomemben projekt Naj javno stranišče. Akcijo letos izvajajo že 17. zaporedno leto ter opozarjajo na resnične, vsakodnevne izzive, s katerimi se soočajo osebe s kroničnimi boleznimi prebavil in vsi drugi – invalidi, starejši, družine z majhnimi otroki ter nenazadnje turisti, ki obiščejo deželo na sončni strani Alp.
Zakaj je akcija Naj javno stranišče pomembna?
Kronična vnetna črevesna bolezen je skupno ime za Crohnovo bolezen in ulcerozni kolitis, za katero je hiter in neoviran dostop do urejenega stranišča izrednega pomena.
Vnetja črevesja, s katerimi se soočajo, lahko povzročijo nenadne in nujne potrebe po uporabi sanitarij, zato sta omejen dostop ali neustrezna urejenost stranišč pogosto vzrok za stisko, socialno izolacijo in celo nelagodje na delovnem mestu.
Projekt Naj javno stranišče zato ni le simbolična ocena stranišč – je premišljeno zasnovana pobuda, ki meri dostopnost, urejenost, opremljenost in higieno javnih sanitarij v slovenskih občinah in na bencinskih servisih ob avtocesti. Posebno pozornost v akciji namenjajo tudi invalidom in gibalno oviranim, saj so prav njihove potrebe najpogosteje spregledane.
Ocenjevalna komisija, ki jo sestavljajo prostovoljci – člani Društva za KVČB, je predana svojemu delu, zmagovalca pa razglasijo ob svetovnem dnevu stranišča, ki je vsako leto 19. novembra. Podrobnejše rezultate vsako leto predstavijo tudi v biltenu Naj javno stranišče.
Vsako leto dodajo nekaj novih občin, tako jim je do zdaj uspelo pregledati 110 občin in 54 bencinskih servisov. V preteklih letih so akcijo pomembno razširili tudi s pregledom Darsovih počivališč in ekostranišč, vendar teh niso posebej ocenjevali, so pa jih dodali na zemljevid.
Leta 2016 so izdali tudi aplikacijo Najbližji WC, ki jo lahko brezplačno prenesete. V aplikaciji najdete lokacije, ocene, delovne čase, fotografije in podatke o dostopnosti. Vključuje tudi gumb »najbližji WC« za hitro iskanje najbližjega stranišča.
Prenesite aplikacijo
Naj javna stranišča 2024 (od leve proti desni stranišča, ki so v svojih kategorijah zasedla 1. mesto): Glavni trg mestne občine Novo mesto, bencinski servis Petrol: Grabonoš, smer Maribor in župnišče na tržnici nemestne občine Žalec. Foto: Ocenjevalci na terenu, arhiv Društva za KVČB
Zaklenjena vrata – zaprta družba?
Društvo za KVČB upravičeno opozarja, da se osebe s kronično vnetno črevesno boleznijo in invalidi pogosto srečujejo z zaklenjenimi ali plačljivimi sanitarijami, kar jim onemogoča normalno vključevanje v družbo. Tudi delovno okolje velikokrat ni prilagojeno potrebam zaposlenih s KVČB. Zgovoren je njihov poziv podjetjem: »Trenutno odsoten – hvala za razumevanje«, ki odraža stisko mnogih zaposlenih, ki med delom ne morejo pravočasno do stranišča.
V FIHO verjamemo, da je kakovost življenja močno odvisna od dostopnosti osnovnih storitev. Projekt Naj javno stranišče ni le pomemben za osebe s KVČB, temveč za vse nas. Z njim se gradijo mostovi razumevanja, spoštovanja in dostojanstva.
Ocenjevalci v letu 2024 (iz leve proti desni): Vid Golič, Tjaša Draškovič, Jožef Magdič in Danica Koren, vodja in koordinatorica akcije. Foto: Dejan Koren, arhiv Društva za KVČB
Z zaključne prireditve akcije Naj javno stranišče 2024. Foto: Dejan Koren, arhiv Društva za KVČB